Оздоблення фасаду будинку блок хаусом або фальш брусом.

Блок хаус (імітація колоди) – один з варіантів обробленої дошки, що імітує оциліндровану колоду. Використовуються також інші назви цього виробу: блокхаус, блокхауз, блок хауз, блок-хаус, блок-хауз. Все це назви одного і того ж пиломатеріалу. Розрізняють 2 види блокхаус: широкий блок хаус і вузький блок хаус. Широкий блок хаус імітує колода діаметром 160 або 240 мм. Його найчастіше використовують для зовнішньої обробки будівель, укладаючи горизонтально. Вузький блокхаус ще називають декоративною євровагонкою, його розміри такі ж, як у євровагонки, тільки товщина в майже 2 рази більше. Його зазвичай застосовують для обробки всередині приміщень.

Схема застосування блокхаусу в системі вентильованого фасаду

  • 1. Стіна
  • 2. Пароізоляція (не у всіх випадках)
  • 3. Обрешітка
  • 4. Утеплювач
  • 5. Вітро-захисна плівка
  • 6. Другий шар обрешітки
  • 7. Блок хаус
  • 8. Місця кріплення блок хауса

1. Спочатку стіни накривають листами пароізоляції, внахлест на 100-150мм. Розкатані рулони попередньо кріпимо до верху стіни алюмінієвим двохстороннім скотчем і проклеюємо ним же всі стики. При монтажі блок хауса на стіни, які не пропускають вологи з середини будівлі, наприклад цегляні, пароізоляція не потрібна.

2. Поверх пароізоляції монтуємо вертикальну обрешітку з сухого бруска. Бажано щоб він був оброблений антисептичним і вогнетривким складом. Товщина бруска повинна бути дорівнює товщині утеплювача.  Товщина утеплювача зазвичай вибирається в діапазоні від 50 до 100мм, в залежності від матеріалу стін. Для лазні достатньо 50 міліметрового шару утеплювача. Як утеплювач можна використовувати листи фірм ТехноНіколь, Rockwool, Knauf або аналоги. Ширина листів утеплювача зазвичай становить 600 мм. Відповідно, відстань між брусками обрешітка має бути 580-590мм (для того, щоб не було зазору між рейками). Якщо ми вибрали утеплювач товщиною 100мм, обрешітку будемо монтувати з брусків 100×50мм. Кріпимо бруски до стіни за допомогою дюбелів – якщо це цегляна стіна, або цвяхів – якщо стіна дерев’яна.

3. Вставляємо листи утеплювача між рейками обрешітки і прикріплюємо їх спеціальними дюбелями-цвяхами для теплоізоляції.

4. Одержаний шар утеплювача накриваємо вітро-волого захисною плівкою (Strotex V, Strotex basic), для того щоб вода з вулиці не проникала в шар утеплювача. Листи плівки склеюємо внахлест, двостороннім скотчем і кріпимо скобами до утеплювача.

5. Зверху встановлюємо ще один шар обрешітки з бруска перетином 50×50мм. Цей шар потрібен для вентиляції блок хаусу з внутрішньої сторони. Цей шар кріпиться самонарізами до вже наявної обрешітки.

6. Якщо блок хаус передбачається фарбувати (природний колір деревини досить гарний і виразний), то профарбовують пази й шпунти дощок для того щоб надалі не з’явилося не профарбованих смуг між дошками.

7. Приступаємо безпосередньо до монтажу блок хауса. Блок хаус як і будь-яку стінну панель із з’єднанням шпунт-паз, наприклад імітацію бруса, можна кріпити цвяхами, самонарізами, скобами або кляммерами. Блок хаус зовні будівлі переважно кріпити за допомогою самонарізів. Для цього в дошці з зовнішнього боку робиться отвір глибиною 10-20мм і діаметром трохи більше діаметра капелюшка самонаріза. До кожної планці обрешітки блок хаус кріпиться двома саморізами, один ближче до пазу, інший до шпунт. Такий спосіб кріплення кращий, тому що при зміні температури і вологості на вулиці, буде змінюватися і вологість дошки, і блок хаус може «грати». Цвяхи можуть повискакували, а шурупи, укручені в паз, можуть привести до розтріскування дошки. В отвори в блок хаусі вставляють шканти (дерев’яні пробки), попередньо змастивши їх ПВА. Виступаюча частина зрізається і шліфується.

8. Блок хаус починають монтувати зверху чи знизу стіни шпунтом вгору. Таким чином, в пазах не буде накопичуватися волога. Зверху і знизу залишають зазор близько 50 мм для вентиляції отриманого шару. Між дошками так само необхідно залишати невеликий зазор (1-3 мм), щоб при сезонних змінах температури і вологості поверхню не жолобиться.

9. Якщо необхідно зістикувати дошки блок хауса по довжині (стіна будинку довше дошки), їх стикують через планку шириною приблизно рівною ширині блок хауса або зістиковуючи його під кутом. Другий спосіб більш трудомісткий, зате місця стиків майже не видно.

10. Кути зістиковувати, роблячи розпил під 45 градусів або прибиваючи куточок.

11. Після монтажу необхідно обробити отриману поверхню. Для цього блок хаус грунтуємо і покриваємо шаром лаку на основі воску або безбарвною фарбою. Після висихання шліфуємо наждаком підняті ворсинки дерева. Покриваємо ще 1-2 шарами лаку або фарби. До вибору фарби або лаку треба підійти відповідально, від якості цього матеріалу буде залежати довговічність і краса вашого фасаду. Не забудьте, що лакофарбове покриття необхідно оновлювати раз в 5-7 років. При цьому необхідно використовувати таку саму фарбу або лак, якщо ви не хочете знімати старий шар.

Властивості: блок хаус виготовляється з хвойних порід: сосни і ялини. При виробництві блок-хаус ретельно висушується і обробляється. Поверхня виходить ідеально рівною, а сам виріб, на відміну від колоди, не схильний до деформацій і розтріскування.

Застосування: застосовується для зовнішньої обробки: стін, балконів, фронтонів будинків і споруд. При цьому не важливо з якого матеріалу побудований будинок: цегла, брус або піноблоки. У приміщеннях блокхаус з успіхом замінять євровагонку для обшивки стін. При цьому приміщення набуває особливого колориту.

Монтаж: монтаж широкого блок хауса виконують горизонтально. При необхідності візуально збільшити висоту стін, блок хаус слід укладати вертикально, а для того щоб візуально розширити приміщення – горизонтально.

Розміри: товщина від 23 до 42 мм, ширина – від 90 до 145мм (вузький – 90-96мм, широкий – 115-195мм); довжина – від 2-х до 6 метрів.